Monitor przemysłowy vs. zwykły telewizor

Artykuł w trakcie edycji …

Dlaczego w aplikacjach przemysłowych, profesjonalny monitor jest lepszy niż “zwykły telewizor”? Poniżej przedstawić kilka racjonalnych powodów dla których warto chwilę zastanowić się nad wyborem odpowiedniego produktu do naszego zastosowania.

Miejsce pracy urządzenia

Na początku ustalmy gdzie i jak to urządzenie będzie używane?
Czy będziemy tego monitora używać w domu czy też np: w sklepie jako monitor do wyświetlania reklam lub prezentacji produktu?
Ile godzin dziennie monitor będzie pracował? Od 18:00 do 22:00, czy może od 9:00 do 23:00? Produkty oferowane dla rynku konsumenckiego, a więc „zwykłe telewizory” to urządzenia który podzespoły przygotowane są do pracy w warunkach domowych, a wiec tylko kilka godzin dziennie. Urządzenia profesjonalne, to sprzęt który został wyposażony w szereg funkcji pozwalających na wygodne bezpieczne i trwałe używanie przez wiele lat. M.im.: diagnostykę sprzętu, kalendarz.
Głównym odbiorcą monitorów przemysłowych są obiekty użyteczności publicznej, galerie handlowe, dworce, lotniska. Obiekty przestronne, jasne przeszklone.

Warunki oświetleniowe

Miejsce zainstalowania urządzenia ma bardzo duży wpływ na jakość widzianego na nim obrazu.
W mieszkaniu (zastosowanie domowe) najczęściej posiadany niewielkie okna, a sam telewizor montujemy w takim miejscu aby nie padało na niego w bezpośredni sposób światło słoneczne.  Padające na matrycę telewizora słońce powodowało by to bardzo niekorzystne refleksy świetlne, co w znaczący sposób utrudni lub nawet uniemożliwi oglądanie obrazu.

W Galeriach handlowych, sklepach lub innych obiektach monitory montowane są na korytarzach, w przeszklonych holach, w foyer – dociera tam duża ilość światła słonecznego, a do tego jeszcze światło sztuczne z pasażu handlowego.
Nie mamy większego wpływu na miejsce montażu. Miejsce to wybierane jest przez inwestora, a wybór ten podyktowany jest względami czysto marketingowymi. Monitory najczęściej montowane są przeszklonych jasnych korytarzach, wejściach do obiektów, w okolicy ruchomych schodów, wind, czy wreszcie w witrynach wychodzących na ruchliwy chodnik.
Monitor służy do przekazywania klientom informacji wizualnej i musi być ona dobrze widoczna, a zatem narzędzie do jej przekazywania nie może być zawodne.
W przeciwieństwie do telewizorów domowych, który jasność wynosi około 400 cd/m kw, jasność monitorów przemysłowych zaczyna się od 450 cd/m kw przy najtańszych modelach np: Nec V423 450 cd/m kw, lub NecV463 500 cd/m kw.

Co zrobić aby przekaz monitora był dobrze widoczny? Zastosować monitor przemysłowy, który ma odpowiednio wysoką jasność.

Praca ciągła

Gwarnacja na uradzenia RTV

Gwarancja

zasady gwarancji i jej przedluzanie

Aktywne chłodzenie

Elektronika monitora z aktywnym systemem chłodzenia (wentylatory)

Kalibracja monitora

Możliwość kalibracji monitorów

Kalendarz

Wbudowany automatyczny kalendarz (m.in.: możliwość włączania i wyłączania monitora oraz zmiany “opcji wyświetlania obrazu” w wybranych porach dnia)

Video Wall – zastosowanie „Daise Chain”

Łańcuch …

Sterowanie przemysłowe

Możliwość zarządzenia monitorem z systemu centralnego sterowania (port RS232) RS-232 In/Out

Obsługiwane standardy

Najczęściej w monitorach przemysłowych spotykamy większość najpopularniejszych gniazda In/Out służących do obsługi audio i wideo. Przykładowy zestaw gniazd: – LAN / RJ45 – Remote contron In/Out (dwa gniazda) – RS232 In/Out (dwa gniazda) – Display Port – DVI in/Out (dwa gniazda) – HDMI In – VGA In – RGH HV (RGB, Component, Composite) – Composite In – Composite Out – Audio Out – S-Video – Audio In (2x 3,5mm jack, 1x RCA) – Speaker Out Powyższe zestawienie dotyczy monitora NEC V551

Montaż

Możliwość wieszania monitora w pionie

Slot opcji

Built-in PC; CAT 5 receiver; DVI daisy chain board; HD-SDI board; Media Player

Wykonanie i estetyka

Subtelna i minimalistyczna, obudowa monitora.   Symetryczna obudowa monitora, możliwość łączenia paneli ze sobą.

Prawo

W świetle polskiego prawa KRRiT brak konieczności opłacenia abonamentu radiowo –  telewizyjnego, a co za tym idzie brak potrzeby uiszczania opłat do ZAiKS.

Dodatkowe informacje

Przykładowa karta katalogowa monitora przemysłowego


Wiadomości zewnętrzne

There is a problem with the feeds you entered. Go to our support page and we'll help you diagnose the problem.